Who's Who

Director

Sarah Frankcom

Chief Operating Officer

Peter Holliday

Senior Management

Rodney Cottier    
Head of Drama School

Georgina Firmin    
Director of Commercial Development & Responsible Officer

John Garnham    
Head of Finance

Lyndel Harrison    
Director of Development & Alumni Relations

Andrew Pitts     
Head of Examinations

Sue Rivers    
Project Director - Strategic Academic Projects

Richard Scandrett    
Head of Marketing & Communications

Ian Warren    
Head of Academic Services & Development

Rob Young    
Head of Technical Training

Acting

John Baxter
Head of Movement

Karoline Gable
Head of Singing & Music

Caroline Leslie
Head of Acting

Judith Phillips
Head of Voice

Anthony Quinn
Head of Screen & Audio Performance

Penny Cherns
MA Classical Acting for the Professional Theatre

James Kerr
Foundation Course

Debbie Seymour
MA Director & Semester Courses

Vik Sivalingam
Acting & Short Courses

Oliver Birch
Dan Bird
Kirsty Bushell
Ben Caplan
Harrison Collett
Sarah Dickenson
Phil Edgerley
Gretchen Egolf
Hannah Eidinow
John Gillett
Nick Haverson
Tatty Hennessy
Joshua Higgott
Jonny Humphries
Nick Hutchison
Gari Jones
James Kemp
Gemma Kerr
Tom Latter
Sylvestra le Touzel
Eduard Lewis
Jenny Lipman
Helena Lymbery
Sarah Malin
Caroline Martin
Nancy Meckler
Adam Meggido
Ursula Mohan
Sophie Moniram
Donnacadh O’Briain
Matt Peover
Robert Price
Barbara Probst
Veronica Qulligan
George Richmond Scott
Graham Roos
Julia St.John
Matthew Truesmith
Beth Vyse
Alex Waldmann
James Wallace

Jo Edwards
Industry Liaison & Professional Development

Abigail Lumb
Speech Dialect & Phonetics

Alex Bingley
Speech & Text

Jeremy Finch
Speech & Text

Paul Hill
Dialect & Phonetics

Melanie Mehta
Speech & Speech Therapy

Rachel Nicholson
Speech & Text

Robert Price
Speech & Text

Stevie Rickard
Speech & Text

Joel Trill
Speech Text & Dialect

Jack Thrush
Screen & Audio Production Technician

Michelle Bonnard
Screen Performance

Tamsin Collison
Audio Performance

Amy Cudden
Screen Performance

Martin Jenkins
Audio Performance

Caroline Martin
Screen Performance

Simon McLinden
Screen Performance

Ben Morris
Screen Performance

Andrew Nolan
Editing

Alan Pearce
Screen Performance

Tristan Shepherd
Editing

Alison Arnopp
Individual Singing Technique

Joe Bunker
Ensemble & Musicality

Ben Cox
Ensemble & Musicality

Emilie Fleming
Individual Singing Technique

Ben Holder
Ensemble & Musicality

Anthony Ingle
Foundation Course

Sarah Kershaw
Accompanist

Caryll Newnham
Semester Course

Gary Peacock
Semester Course

John Reddel
Accompanist

Jeremy Sams
Acting-through-Song

Mia Soteriou
Acting-through-Song

Besfort Williams
Individual Singing Technique

Alex Young
Acting-through-Song

Elizabeth Ballinger
Movement

Isabel Baquero
Spanish Dance

Betty Cid
Spanish Dance

Tom Cox
Fitness

Angie Herzberg
Alexander Technique

​​​​Emily Holt
Show Dance

Vincent Manna
Movement

Micaela Miranda
Laban

Heriberto Montalbán
Movement Theatre

Vanio Papadelli
Movement

Bethan Pugh
Alexander Technique

Lou Saucell
Alexander Technique

Diana Scrivener
Historical Dance

Kristina Søeborg
Combat

Martha Stylianou
Movement

Jonathan Waller
Combat

Terry Worroll
Accompanist

Jonathan Young
Movement Theatre

Technical

Will Scarnell
Head of Production

Adam Crosthwaite
Studio Theatres Manager

Keisha Banya
Make-Up Artist

Sam Charleston
Production Sound Tutor

Emma Hansford
Senior Stage Management Tutor

Sheena Heueston
Wardrobe Supervisor

Milo McGrath
Senior Construction Tutor

Jake Mahwhinney
Lighting Tutor

Elizabeth Morgan
Stage Management Tutor

Lesley Read
Deputy Wardrobe Supervisor

Chris Robinson
Construction Tutor

Paul Rowland
Senior Lighting Tutor

Robert Tweedie
Theatre Sound Tutor

Visiting Artists

Marieke Audsley
Richard Beecham
Philip Breen
Ian Brown
Fiona Buffini
Tinuke Craig
Miranda Cromwell
Christiana Ebohon-Green
Sarah Esdaile
Philip Franks
Alice Hamilton
Samantha Harrie
Christopher Haydon
Gwenda Hughes
Elayce Ismail
Emily Jenkins
Iqbal Khan
Anthony Lau
Taio Lawson
Joe Murphy
Zodwa Nyoni
Mary Papadima
Ria Parry
Jonathan Reid-Edwards
Amelia Sears
Tess Seddon
Emma Sullivan
Kate Tuck
Alex Warren
Kate Wasserberg
Philip Wilson
Isabella Wing-Davey
James Yeatman

The following have developed new writing at LAMDA recently:

Rebecca Boey
Katie Bonna
Michelle Bonnard
Chris Bush
Robert Alan Evans
Iona Firouzabadi
Ming Ho
Daniel Kanaber
Moji Kareem
Barney Norris
Chino Odimba
Phil Porter
Shaun Prendergast
Javone Prince
Jonathan Reid-Edwards
Somalia Seaton
Kate Tuck
Alex Warren

Richard Bullwinkle
Philip Engleheart
Adrian Gee
Nate Gibson
Natalie Jackson
Alex Marker
Ruari Murchison
Mila Sanders
Dora Schweitzer
Nancy Surman

Autograph
BECTU
Gina Abolins Intimacy Guidelines Workshop
Phillip Brown IOSH
John Byrne Acting as a Business Coach
John Cannon CDG Casting Director
Philippe Carden Tax Specialist
Imogen Church Audible Audio Drama
Ben Cogan Casting Director
Giles Croft Director
Mike Cunningham Performance Coach
James Daffern Dyslexia Workshop
James Davies Agent at Sainou
Celia de Wolff Audio Director
Christopher Dietrich US industry consultant
Emma Dyson Spotlight
Barnaby Edwards Audible Audio Drama
Daniel Edwards CDG Casting Director
British Actors Equity
James Gitsham Accent Assessor
Marvin Godfrey Agent
Sallyann Hall Continuity Training
Steven Hartley Audition Preparation
Jo Hawes Kids in Theatre
Jan Haydn Rowles Accent Assessor
Sophie Holden Curtis Brown Agent
Lucy Jenkins CDG Casting Director
Martin Jenkins Voice Reels
David Johnston Spanish Golden Age
Andrew Killian Q-Ing From Music
Liz Lidiate National Gallery
Glynn Macdonald Shakespeare’s Globe
Danny Mancini US Manager
Richard Martin Lighting
Sooki McShane CDG Casting Director
Hannah Miller Head of Casting RSC
Jeremy Mortimer Audio Director
Jeanette Nelson National Theatre
Katie Normington Author
Ita O’Brien Intimacy Guidelines Workshop
Orbital Sound
Helena Palmer Casting Director RSC
Geraldine Pilgrim Site Specific Acting
Annelie Powell Casting Director
RC Annie
British Red Cross First Aid
Digby Robinson Interview Practice
ROBE
Kate Saxon Mocap & Gaming
James Shapiro Author / Professor @ Columbia
Frank Schiro Composer / Musical Director
Stage Management Association
Erica Stokes Scenic Art
Liz Stoll Casting Director BBC
Faye Timby Casting associate
Elise Pacquette Prop Making
Anna Valley AV
Adelaide Waldrop Intimacy Guidelines
White Light
Yamaha UK Digital Sound

Staff

Naomi Hill     
PA to the Director and Chief Operating Officer

Justine Stephenson   
Clerk to the Board and Governance Support Officer

Llewellyn Bound    
Assistant Registrar

Jason Decube     
Admissions Officer

Jo Edwards      
Interim Industry Liaison Associate 

Elliot Howe    
Acting Access and Widening Participation Manager

Ailsa Ilott   
Assistant Registrar

Melkorka Oskarsdottir    
Librarian

Amy Richardson    
Registrar

Paul Talan    
Teaching, Learning & Quality Manager

Gemma Trim    
Admissions Officer

Warrick Griggs     
Venue Manager 

Courtney Dean     
Deputy Venue Manager

Lucie Adewusi     
Development and Alumni Assistant

Monica Atagana
Genesis Network & Mentoring Officer

Bethany McDonald Shepherd     
Deputy Director of Development

Anna Lyttle     
Trusts and Foundations Manager

Georgia Guthrie     
Individual Giving and Events Officer

Karen Houlihan   
Timetabling Officer

Terry Smith    
Drama School Officer

Katherine Andreen    
Partnerships Manager

Joanne Beckford
Customer Service Administrator

Rose Boorer    
Qualifications Officer

Amelia Bruce    
Examinations Administrator

Faye Carmichael    
Qualifications Officer

Marcia Carr    
Deputy Chief Examiner

Katherine Christopher   
Examinations Administrator

Kellie Davies    
Examinations Administrator

Kamla Jassal    
Results Supervisor 

Simon King    
Quality Standards & Compliance Senior Officer

Nigel Le Grys    
Examinations Administrator

Nina Lejderman     
Examinations Administrator

Will Lewis-Smith   
Examinations Administrator

Linda Macrow    
Chief Examiner

Bob Marsh    
Examinations Administrator

Amanda McDonald    
Examinations Administrator

Laura Miah    
Examinations Administrator

Tanya Michael     
International Officer   

Zoey Mitchell     
Examinations Administrator

Georgina Murphy    
Publications Officer

James Randall-Coath    
Examinations Administrator

Sam Robinson    
Customer Service Officer

Demi Rouse    
Examinations Administrator

Ella Simkins    
Office Administrator

Christina Williams    
Qualifications Assessment Officer

Maria Williams    
Operations Service Manager​

Khrystyna Zinkevica    
Scheduling Team Leader - UK Centres

Sean Sweeney    
Facilities Manager

Roy Mustoe    
Caretaker

Mike Orchard    
Caretaker

Tom Sweeney Greig   
Caretaker

Anita Williams   
Receptionist/Assistant Administrator

George Williams   
Caretaker

Alina Capra    
Finance Assistant

Gary Long    
Finance Officer (Fees & Income)

Satwinder Phull    
Payroll Officer

Nazife Pope    
Finance Officer (Purchase & Payments)

Robert Thornton    
Finance Manager

Kavitha Balasubramanian    
HR Manager 

Shujana Khatun    
HR Assistant 

Chevelle McCarthy 
HR Officer

Madeleine Breen     
Marketing Manager (Drama School) 

Francesca Hoare    
Press & Media Manager

Alice Lambe   
Digital Manager

Maxine Smiles    
Marketing Manager (Examinations)

Marianne Steggall     
Marketing and Communications Intern

Tom Thorpe    
Digital Content Officer